GRADE 5 END YEAR 2024 MATHEMATICS

STD 6 C.R.E
November 14, 2020
STD 6 KISWAHILI
November 16, 2020

GRADE 5 END YEAR 2024 MATHEMATICS

Welcome to your GRADE 5 END YEAR 2024 MATHEMATICS

GRADE 5 MATHEMATICAL ACTIVITIES HOMEWROK FOR NOV-DEC 2024.


INSTRUCTIONS
1. CALCULATE AND SUBMIT YOUR ANSWERS ONLINE


MULTIPLICATION OF DECIMALS.
Multiply Decimals (examples, videos, songs, solutions, activities)

When multiply a numbers with decimals, we calculate the number of decimal places and we also do so in the answer. If the decimal places are two in the question, they will also be two in the answer.
NB: Any number multiplied by a 0 is always 0. We don't write a 0 at the complete end of a decimal place. Example 2. 430 is written as 2.43

QUESTIONS ON MULTIPLICATION OF DECIMALS
1. 2.3 × 3 =

2.  3.4 × 4 =

3.  0.5 × 5 =

4.  5.1 × 4 =

5.  2.0 × 4 =

6.   1.2 × 5 =

7. 2.5 × 3 =

8.  5.4 × 2 =

9. Emma had 3 groups of 2 and a half mangoes. If she put all mangoes together, how many did she have? Give your answer in decimal form.

10. If a child drinks 1.5 litres of milk a day, how many litres wills 7 children drink in a day?

FRACTIONS 

Addition of fractions using  L.C.M

Example

21/4 + 52/3=

Add the whole numbers 2 and 5 to get 2+5= 7.

Find the L.C.M of the denominators 4 and 3 .  

2

4

3

 

 

2

2

3

 

 

3

1

3

 

 

 

1

1

 

 

 

 

 

 

 

 

The L.C.M of 4 and 3 is 2 ×2×3= 12

Add the fractions using the L.C.M

1/4+2/3 =3+8/12

Divide 12 by the denominator 4

  12/4 =3   multiply 3 by the numerator 1 to get 3×1=3

Divide 12 by the denominator  3 

12/3= 4 . Multiply 4 by the numerator 2 to get  4×2= 8

Add the fractions 3+8/12=11/12

Add the whole number to the fraction

7+11/12=711/12

WORK TO DO 

11.   32/3 +11/4 =

12.  31/6+ 71/3 =

13.  32/3 + 31/8 =



14.  21/4 + 31/2 =

 



 

 



15.  21/4 + 31/2 =

 



 

 

The table below shows Kiprono's budget in a month. Use it to answer questions 16-20.

The Ultimate Personal Budgeting Guide
16. How much money does Kiprono's use on food?

17. If Kiprono is supposed to use 15% of his salary on rent, how much money is he misusing while paying rent?

17. If Kiprono cancels traveling and emergencies, how much money would he save?

18. What percentage of  Kiprono's salary does he use on eating out?

19.  If in a certain month Kiprono does not eat out, buy clothes or travels, how much money would he save?

20. Which one of the following do you think is very wrong with Kiprono's budget?

21. A hen lays two eggs per day. How many days will it take to fill two trays of eggs?

22. A carton of biscuits holds 20 small rolls of biscuits each having 5 biscuits. How many biscuits are there in that carton?

23. A farmer milks 30 litres of milk. He uses a third of it at home and sells the rest at Ksh 40 per litre. How much money does he earn from milk in a week?

24.  A teacher makes a register twice a day. How many times did he mark in September 2023  if there was no holiday?

25. A packet of unga costs ksh 210 in Supermarket A and ksh 190 in Supermarket B.  How much would one save by buying a bail of unga in Supermarket B instead of Supermarket A?

The graph below shows the amount of rainfall in millilitres that was recorded in Mpeketoni in a week. Use it to answer questions 26-30.

What Is a Graph in Math? Definition, Solved Examples, Facts

26. How many millilitres of rain was recorded on Monday?

27. What is the total amount of rainfall recorded on days when the rain was the lowest?__________ ml

28. How many millilitres of rainfall was recorded on Friday?

29. What was the total amount of rainfall recorded on Thursday and Sunday? _______ml.

30. What was the total amount of rainfall in Mpeketoni in that week? ________ml.

Division Table | our homework help

Use the table above to help you divide the following:

31.   54 ÷ 9 =

32.   72 ÷ 9 =

33.  80  ÷ 8  =

34.  64 ÷ 8 =

35.   42 ÷ 7 =

Q 36.  Jane and Bob ordered some pizza. Jane ate ¼ and bob ate ¾. How many pizzas had they ordered?

37. John bought ¼ kg of sugar and Mary bought 1 ¾ .  How many kgs of sugar did they buy?

38.  Andrew milk 10¼ litres of milk every morning. How much milk will he have milked in four days? ________ litres.

39. Our school bus use 20 litres of petrol daily.. If a litre of petrol costs Ksh 160, how much does the school use to buy petrol for 5 days? Kshs ____

40. My parent buys ¾kg of meat daily. How many kilograms of meet do we eat in 6 days? ____ (Write your answer in decimal form).

Congratulations GIFs | USAGIF.com

YOU HAVE COMPLETED YOUR MATHEMATICAL ACTIVITIES HOMEWORK!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WeCreativez WhatsApp Support
One of our Teachers is here. Ask for help
Hi, how can I help